A conselleira do Medio Rural, Ángeles Vázquez, entregou este venres os galardóns Exceleite, que premian o labor das 20 mellores explotacións leiteiras galegas no ámbito hixiénico-sanitario. Estes novos premios están promovidos pola Xunta en colaboración co Laboratorio Interprofesional Galego de Análise do Leite (Ligal).
Preto de 5.000 granxas galegas podían optar a estes premios, todas as que están inscritas no Rexistro de Explotacións Leiteiras de Calidade Diferenciada (Recaldi) e que, polo tanto, están en disposición de usar o distintivo de calidade Galega 100%. Delas seleccionáronse, con criterios técnicos, as 50 explotacións finalistas e posteriormente os 20 recoñecementos entregados hoxe nun acto celebrado no pazo de Cores, no concello coruñés da Baña.
Gañadores premios Exceleite 2017:
GRUPO |
PREMIOS |
NOME |
CONCELLO |
PROVINCIA |
GRANDE – EXTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
SAT CASA MENOR N. 1017 XUGA |
BOIMORTO |
A CORUÑA |
GRANDE – EXTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
TRABADA DORADO JESUS ANGEL |
BALEIRA |
LUGO |
GRANDE – SEMIEXTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
GANADEIRA CASA LANDEIRA DE OA, S.C. |
TRAZO |
A CORUÑA |
GRANDE – SEMIEXTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
EXPLOTACION FARRUCO, S.C. |
TOURO |
A CORUÑA |
GRANDE – INTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
GANADERIA NOVOA, S.C. |
FRADES |
A CORUÑA |
GRANDE – INTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
MONICA LANDEIRA Y OTRO, S.C. |
VAL DO DUBRA |
A CORUÑA |
MEDIANO – EXTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
RIVAS LAMAS ANGEL |
FRIOL |
LUGO |
MEDIANO – EXTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
TALLON LOBATO, S.C. |
VEDRA |
A CORUÑA |
MEDIANO – SEMIEXTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
IGLESIAS VEIRAS M. CARMEN |
ORDES |
A CORUÑA |
MEDIANO – SEMIEXTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
A FRAGA S.C. |
MELIDE |
A CORUÑA |
MEDIANO – INTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
VIDAL PEREZ JOSE MANUEL |
ARANGA |
A CORUÑA |
MEDIANO – INTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
PEREZ BOTANA, CARMEN |
FRADES |
A CORUÑA |
PEQUENO – EXTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
MOURIÑO GONZALEZ BENITO |
SILLEDA |
PONTEVEDRA |
PEQUENO – EXTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
MENDEZ, S.C. |
MONFORTE DE LEMOS |
LUGO |
PEQUENO – SEMIEXTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
RECAREY GARCIA ELENA MARIA |
SANTA COMBA |
A CORUÑA |
PEQUENO – SEMIEXTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
VILACOBA ANTELO MARISOL |
A BAÑA |
A CORUÑA |
PEQUENO – INTENSIVO |
PRIMEIRO PREMIO |
FERNANDEZ MOURE CONCEPCION |
CHANTADA |
LUGO |
PEQUENO – INTENSIVO |
SEGUNDO PREMIO |
GARCIA PEREIRA CONCEPCION |
FRADES |
A CORUÑA |
ECOLÓXICO |
PRIMEIRO PREMIO |
RIVAS LAMAS ANGEL |
FRIOL |
LUGO |
ECOLÓXICO |
SEGUNDO PREMIO |
MOURIÑO GONZALEZ BENITO |
SILLEDA |
PONTEVEDRA |